Temat:Czym się różni dzień od nocy?

Cel zajęć:

-dziecko zna pojęcie: dzień, noc- zna ich różnice,

-dziecko uświadamia sobie następstwa dni i nocy,

-podejmuje próby ilustrowania ruchem codziennych czynności,

1. Rozwiązywanie zagadek

Ciepłym płaszczem świat przykrywa, na jej płaszczu gwiazd tysiące,

a w kieszeniach sny ukrywa-zniknie, zanim wstanie słońce (noc)

Po nocy rankiem nas wita, a w południe słonkiem ogrzewa,

wieczorem bajkę opowie i kołysanki zaśpiewa (dzień)

2. Pogadanka z rodzicami o wyglądzie księżyca i słońca oraz o ich następstwie na podstawie opowiadania Urszuli Piotrowskiej „Po nocy dzień, a po dniu noc”

Trampolinek bawił się wspaniale na przedszkolnym placu zabaw. Hej, hop! Skakał na trampolinie coraz wyżej i wyżej.
– Słoneczko – zawołał Trampolinek. – Raz, dwa, trzy i podskoczę tak wysoko, aż do Ciebie!
– Może spróbujesz jutro, bo już kończy się dzień – odpowiedziały słoneczne promyki. – Wkrótce słońce zajdzie i będzie ciemno.
I po chwili słońce zaczęło znikać z nieba. Wokoło zrobiło się szaro. Kwiatki w przedszkolnym ogródku stuliły płatki, a wróbelki poćwierkały, poćwierkały na dobranoc i schowały się w gniazdkach.
Tampolinek pobiegł do sali. Było cicho, bo zabawki przygotowywały się do snu.
– A ja nie pójde spać – postanowił Trampolinek. – Zaczekam, aż znowu wróci dzień.
– Ale noc jest do spania – tłumaczyły lalki i zaciągnęły zasłonki w oknach swojego domku.
Trampolinek usiadł na werandzie. Patrzył w niebo, na którym pojawił się księżyc i zalśniło mnóstwo gwiazd. Zabawki spały, a Trampolinek liczył gwiazdy. Wreszcie księżyc zauważył Trampolinka.
– Tampolinku, jeśli nie pójdziesz spać, to jutro będziesz zmęczony – przekonywał księżyc, a gwiazdy migotały przyjaźnie. I zanuciły kołysankę:
Ciemna noc po jasnym dniu
idzie z koszem pełnym snów.
Kołysanki płyną z gwiazd,
każda inną bajkę zna.
Trampolinku, czas na sen,
zanim przyjdzie nowy dzień.
Trampolinek poszedł do łóżeczka i słodko zasnął. Spał i śniła mu się trampolina.
Rano promyki słońca połaskotały go w policzek.
– Wstawaj. Trampolinku, nowy dzień!
– A gdzie księżyc i gwiazdy? – pytał zdziwiony Trampolinek
– Noc się skończyła – odpowiedziało słonko z promiennym uśmiechem.
Wstały ptaki skoro świt,
rannym ptaszkiem bądź i Ty.
Pięknych przygód dam Ci moc,
zanim znowu przyjdzie noc.
Trampolinek miał bardzo dobry humorek.
– Hej, hop! Czy wiecie, że zawsze po nocy jest dzień? – zapytał zabawek.
– Wiemy, wiemy!
– A czy wiecie, że kiedy minie dzień, to przyjdzie noc?
I wszyscy zaczęli się śmiać i podskakiwać. Hej, hop!

3.Rozmowa z rodzicami na temat opowiadania.

4.Zagadki pantomimiczne z rodzeństwem lub dorosłym- przedstawienie ruchem czynności, którą wykonuje się dniem i nocą.

5. Zadanie: wykonanie pracy plastycznej farbą plakatową „Namaluj na kartce technicznej „Krajobraz dnia  ze słońcem” lub „Krajobraz nocy z księżycem”.

Udanej zabawy

Romana Mróz, Żaneta Bąkowska