Temat zajęć; Bajki, bajeczki

Cel zajęć:

-Kształcenie słuchu i poczucia rytmu,

-usprawnianie ruchomych narządów artykulacyjnych, w szczególności warg i języka,

Przebieg zajęć:

1.Zajęcia z profilaktyki logopedycznej

Książka z bajkami
Na najwyższej półce (dziecko ma otwarte usta i czubkiem języka sięga jak najwyżej), wśród grubych książek (nabiera nosem dużo powietrza i zatrzymuje je w policzkach – takie grube są książki, następnie wolno wypuszcza powietrze przez usta) i bardzo cienkich książek (mocno zaciska wargi tak, aby powstała z nich jak najcieńsza kreska) stała sobie książka – ani gruba (nabiera nosem dużo powietrza i zatrzymuje je w policzkach, następnie wolno wypuszcza powietrze przez usta), ani cienka (mocno zaciska wargi tak, by powstała tylko cienka kreska), ale za to bardzo, bardzo kolorowa. W tej książce mieszkały ulubione przez dzieci bajki. Była tam różowa Świnka Peppa (układa wargi w ryjek i porusza nim w lewą i prawą stronę) i maleńka dziewczynka – Calineczka, która była tak malutka, że mogła latać na skrzydłach motylka (zamienia język w skrzydełko motyla – szerokim, płaskim językiem delikatnie uderza o górną wargę). W książce mieszkała też Złotowłosa i trzy misie (dziecko mruczy: mrrru, mrrru), a także dziewczynka w czerwonej czapeczce, która w drodze do babci spotkała złego wilka (robi minę jak zły wilk: pokazuje zęby i szeroko rozciąga wargi, delikatnie uderza zębami o siebie). Na kartkach naszej książki mieszkały też dzieci: Jaś (sięga językiem do prawego kącika warg) i jego siostra Małgosia (sięga językiem do lewego kącika warg), które zgubiły w lesie ścieżkę do domu i trafiły do chatki z pierników i ciasteczek (oblizuje dookoła całe wargi – raz w jedną, raz w drugą stronę, na koniec mówią: mniam). Czy pamiętacie, kto mieszkał w chatce z piernika?

2. „Bajeczki”- zajęcia muzyczno-ruchowe

Odsłuchanie piosenki

„Bajeczki” Urszula Piotrowska

1. Na pólkach mieszkają książeczki.
W książeczkach mieszkają bajeczki.
Opowiem o nich wam, bo wszystkie dobrze znam.
Opowiem o nich wam, bo wszystkie dobrze znam.2. W bajeczkach znajdziecie rycerzy,
Królewnę, co spała na wieży.
I dobrych wróżek sto, i czarownicę złą.

3. A kiedy się dziecko zasłucha,
To wróżki mu szepczą do ucha.
Pokochaj bajek świat na wiele, wiele lat.

Muzyka do piosenki. https://chomikuj.pl/annas1/Tematy+kompleksowe/Miejsca+u*c5*bcyteczno*c5*9bci+publicznej*2c+zak*c5*82ady+pracy/Biblioteka/piosenki/01+Bajeczki,1797946945.mp3(audio)

Rozmowa z rodzicami na temat piosenki.

• Jakie postacie występują w piosence?
  • które z tych postaci są dobre, a które złe?

3.Zadanie na dziś:

Odczytanie bajki „Czerwony Kapturek ” i przy pomocy rodzica ulepienie z plasteliny dziewczynki Czerwonego Kapturka.

Życzę udanej zabawy.

Opracowała: R. Mróz, A. Kokowska, Ż. Bąkowska