08.04.2020

Cel:

• wprowadzenie nastroju oczekiwania na zbliżające się Święta Wielkanocne
  1. Proszę zapoznać się z tekstem opowiadania

Na wiejskim podwórku, w przytulnym kurniku, mieszkało sobie śliczne kurczątko ze swoją mamą – kurą i tatą – kogutem. Mama kura uczyła je dreptać po podwórku i wygrzebywać pazurkami z ziemi pyszne ziarenka i robaczki. Tata kogut pokazywał, jak trzeba wsakiwać na płot i piać donośnie – kukuryku. Oboje rodzice bardzo kochali swoje maleństwo. Aż nagle, któregoś dnia, a było to wczesną wiosną, kurczątko spostrzegło, ze rodzice nie mają już dla niego tyle czasu.
– Pii, pii… pobaw się ze mną, mamo – prosiło
– Ko, ko, ko – gdakała kura, nie mam dzisiaj czasu, muszę znieść dużo jajek, ko, ko, ko Wielkanoc już blisko! Pobaw się samo Maleństwo.
I kura poszła znosić jajka.
Kurczątko pobiegło do taty koguta.
– Pi, pi… Nudzi mi się…  Pobaw się ze mną tatusiu!
– Kukuryku! Nie mam dziś czasu, muszę obudzić gospodynie i ogłosić całemu światu, że Wielkanoc już blisko. Pobaw się samo Maleństwo i kogut wskoczył na płot wołając donośnie – kukuryku!
Obrażone kurczątko poszło w świat. Na łące spotkało baranka.
– Bee, bee dokąd idziesz Maleństwo? Takie małe kurczątka nie powinny oddalać się same od domu, bee…
– Pi, pi… Przez tę Wielkanoc nikt nie ma dla mnie czasu. Komu w ogóle potrzebne są te Święta?
– Jak to, bee… Nie wiesz? No to posłuchaj:
Święta potrzebne są kwiatom, żeby mogły kolorami przystroić świat
Święta potrzebne są mamusiom, żeby mogły upiec pyszne wielkanocne ciasta baby i mazurki
Święta potrzebne są tatusiom, żeby mogli zaczarować jajka w kolorowe pisanki
Święta potrzebne są też dzieciom, żeby mogły znaleźć prezenty od wielkanocnego zajączka.
– Aha! Pi, pi teraz już rozumiem, muszę szybko przeprosić rodziców, że byłem niegrzeczne, a potem pobiegnę sprawdzić czy wszystko już gotowe do Wielkanocy, pi, pi Do widzenia baranku!

2. Porozmawiajcie o treści opowiadania

• Kto występował w opowiadaniu?
  • Gdzie mieszkało kurczątko? Z kim?
  • Dlaczego rodzice nie mieli czasu dla kurczątka?
  • Co zrobiło? Kogo spotkało?
  • Komu potrzebne są Święta Wielkanocne?
  1. Wspólnie z kurczakiem przygotowujemy się do Świąt Wielkanocnych  (utwór w linku poniżej)

Taniec kurcząt – zabawa ruchowa przy muzyce podczas muzyki dzieci kurczątka biegają wokół swoich rodziców (kur lub kogutów) na przerwę wracają do swojej mamy.

1. Zabawa plastyczna Kurczaczek

Na kartce papieru odciśnij palec umoczony w żółtej farbie. Po wyschnięciu do powstałej plamy dorysuj pisakiem oczka, dzióbek i nóżki – powstaje kurczaczek. (zdjęcie przykładowe poniżej)

UWAGA!!!

Zrób tyle kurczaczków ile masz lat;-)