Konspekt zajęć on-line Paulina Nowak

Data: 21.10.2020

Temat: Roboty wśród nas

Cele:

– wypowiada się na dany temat i słucha wypowiedzi innych

– tworzy kompozycje z różnego materiału technicznego

– dostrzega różnice w obrazkach

1. Porozmawiajcie z dziećmi o ich ulubionych zabawkach. Jaka to jest i dlaczego akurat ta?

Teraz pokierujcie rozmowę tak, by toczyła się w kierunku zabawek interaktywnych – robotów. Pomocne mogą być pytania np. czy znacie bajki lub filmy, w których występują roboty, czy chciałyby mieć robota, jak on mógłby wyglądać i co miałby robić?

1. Zabawa ruchowa Roboty – dziecko porusza się swobodnie po pokoju, na hasło Roboty wykonuje sztywne ruchy rąk i nóg, naśladując roboty.

1. Praca plastyczno – techniczna – z pudełek, kartoników, folii aluminiowej, drucików, guzików lub innego dostępnego w domu materiału zbuduj robota (praca nie musi być wykonana w danym dniu, może być robiona przez następne dni)

1. Zabawa Lot rakietą
  • wspólnie odliczamy głośno: 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1, 0, start
  • klaszczemy w ręce, początkowo wolno, potem szybko
  • uderzamy szybko rękoma o uda z jednoczesnym tupaniem nogami
  • syczymy „Zzzzz…” naśladując lot rakiety
  • z okrzykiem „Hurra” wznoszą ramiona w górę
  • szybko opuszczają ramiona w dół z jednoczesnym krótkim okrzykiem „Bęc” na znak wylądowania.

1. Kosmiczne zagadki – rozwiązywanie przez dzieci zagadek słownych. Odpowiedzi dzielimy na sylaby naśladując mowę robota np. ko-me-ta.

* Co to za przestrzeń między ziemią, księżycem planetami oraz między gwiazdami? (kosmos)

* Zawsze jest nad nami. to płacze czasami deszczem, to śmieje się słońcem albo gwiazd tysiącem. (niebo)

* Jej długi warkocz złotem błyska, siostrą jest gwiazd i księżyca. rzadko odwiedza nasze niebo. niesie wieści. jakie? to tajemnica. (kometa)

* kiedy po niebie wędruje nocą, dokoła niego gwiazdy migocą. raz jest jak rogalik, raz okrągły jak talerz. kiedy słońce wschodzi, wnet z nieba ucieka. (Księżyc)