Drodzy Rodzice!

Już za kilka dni rozpoczynają się wakacje, ale nie wakacje od pracy z poprawną wymową. Im dłuższa przerwa w ćwiczeniach – tym większe ryzyko niechcianych zmian.

Pamiętajcie o codziennych ćwiczeniach narządów mowy, oddechowych oraz artykulacyjnych. One nie muszą być nudne, oto kilka praktycznych wskazówek:

  • Zamiast czytania wieczornej bajki na dobranoc można razem z dzieckiem ułożyć bajkę logopedyczną – wówczas pobudzamy wyobraźnię dziecka i jednocześnie ćwiczymy narządy mowy!
  • Zabawa piłką: podrzucanie, rzucanie do siebie, rzucanie do celu, kopanie piłki w określonym kierunku; ważne, żeby każdy ruch piłki powiązany był z sylabą lub wyrazem utrwalającym wymowę.
  • Huśtawka: asekurujesz Malucha na placu zabaw? Podczas huśtania się, zorganizuj zabawę słowną. Dla młodszych – kategoryzacja: wymień jak najwięcej ubrań, zabawek, pojazdów, owoców, imion; dla starszych: co słyszysz na początku wyrazu? Jaką sylabę, głoskę? Wymień wyrazy zaczynające się od głoski…. jaki wyraz zaczyna się i kończy tą samą głoską? Kontroluj sposób wymawiania.
  • Skakanka! Czy można skakać i mówić? Można! A najskoczniej można ćwiczyć… sylaby! SZA, SZO, SZU…
  • Piknik: zabierz, oprócz smakołyków i kocyka, grę: domino, memory, lub inne, które zaangażują rodzinę: scrabble, zgadnij kto to, gry planszowe… nawet w takich chwilach masz wpływ na rozwój swojego dziecka!
  • Podróż samochodem: każdy z pasażerów wymawia słowo, które rozpoczyna się na tę głoskę, którą zakończył się wyraz poprzedni, na przykład: mama – arbuz- zegar- radio- Ola itd. Ciekawe, czy ktoś wypowie dwa razy tę samą nazwę, albo czy komuś braknie wyrazów! Podczas jazdy nie zapomnijcie o śpiewaniu piosenek, opowiadaniu historii i żartów.
  • Podsumowanie dnia: zadaniem malucha jest opowiadanie tego, co przeżył i doświadczył w minionym dniu. Warunkiem jest piękne mówienie. A może dodatkowo narysuje scenę z fantastycznego dnia?
  • Deszczowy dzień? Proponuję zabawę sylabami. Życzę przyjemnych i wesołych wakacyjnych zabaw logopedycznych!

Zabawy

Ćwiczymy głoskę S- Nazwij obrazek    https://wordwall.net/pl/resource/2010889/nazwij-obrazek-s

Podziel nazwy obrazków      https://wordwall.net/pl/resource/1594046/podziel-nazwy-obrazk%C3%B3w-na-sylaby

Na  stronie internetowej   https://wordwall.net/  można odszukać inne gry logopedyczne- zachęcamy do zabawy i ćwiczeń.

Zachęcamy także do ćwiczeń online

Ćwiczenia oddechowe https://www.youtube.com/watch?v=zA85oayoC2Q

Ćwiczenia artykulacyjne https://www.youtube.com/watch?v=WIKpLlapr90

 

Przygotowały:

 K. Busz, P.Fabiszak

Skip to content