22.10.2020    Pszczółki „0”

 

Temat: Tangram.

 

Cele szczegółowe:

-wie, co to jest tangram,

-samodzielnie potrafi ułożyć kształty,

-rozpoznaje figury geometryczne,

-odgaduje zagadki pantomimiczne,

-śpiewa piosenkę, zna jej tekst.

 

Przebieg zajęć:

1.Zabawa pantomimiczna: „Zgadnij, co robię?” .

Dziecko naśladuje za pomocą ruchów dowolną czynność, rodzice lub inni członkowie rodziny odgadują. Zamieńcie się rolami, teraz niech starsi pokażą coś, a Wy zgadujcie. Zabawa będzie udana.

 

2.Tangram-co to jest tangram?

tangram 1

tangram czarno biały3

Tangram pochodzi z Chin i nie wiadomo, kiedy został wymyślony, niektórzy twierdzą że może  4 tysiące lat temu. Z tego wynikałoby, że jest to najstarsza gra na świecie, starsza nawet od szachów. Wymyślił ją uczony o imieniu „TAN”, a w jaki sposób? Jest wiele legend i teorii. Tangram to gra, która rozwija wyobraźnię przestrzenną, uczy logicznego myślenia. Tangram to kwadrat jak powyżej, składający się z 7 części: 2 duże trójkąty, 1 średni trójkąt, 2 małe trójkąty, 1 kwadrat, 1 równoległobok. Spróbujcie odnaleźć te figury.

 Części tangramu muszą do siebie przylegać, ale nie mogą na siebie nachodzić. Każdy element można dowolnie obracać. Z tangramu można układać wiele kształtów, zobaczcie poniżej:

tangram 2

3.Tangram-filmik edukacyjny.

Mam dla Was 2 filmiki, które pokażą Wam jak działa, jak się układa te klocki, aby coś ciekawego powstało. Obejrzyjcie je, a następnie do dzieła.

https://www.youtube.com/watch?v=9uPz16aF6ZI

https://www.youtube.com/watch?v=wq5RB9s8utM

 

4.Praca z tangramem.

Wytnijcie sobie tangram powyżej, który umieściłam. Jeżeli nie macie takiej możliwości, możecie wyciąć sobie go z kolorowego papieru, ale poproście rodziców o pomoc, ponieważ wymiary figur mają znaczenie.

W przedszkolu w piątek tez poćwiczymy tangram, ponieważ macie go w swoich wyprawkach.

5.Piosenka „Święto Dyni”.

Proszę o utrwalanie tekstu i melodii piosenki.

Paulina Fabiszak

Skip to content