Grupy: Misie , Biedronki, Słoneczka

Cele główne:

określanie głoski w nagłosie i wygłosie słów związanych z morzem,

tworzenie łańcucha skojarzeń językowych.

rozwijanie kompetencji językowych poprzez analizę i syntezę głosek i sylab w słowach

1.„Słoneczny łańcuch skojarzeń” – zabawa polega na tworzeniu łańcucha skojarzeń. R. mówi słowo: słońce i prosi, aby dziecko powiedziało słowo, które kojarzy się ze słońcem. Następnie R. wypowiada kolejne słowo związane z poprzednim itd.

2.Nad morzem” – R. prezentuje dzieciom na mapie Polski obszar Morza Bałtyckiego

Z czym kojarzy się morze?- mewy, fale, plaża, wiatr. Zadaniem dzieci jest rozpoznawanie i wyodrębnienie głoski w nagłosie i wygłosie słów: mewy, fale, plaża, wiatr i ułożenie nowych słów zaczynających się od wyodrębnionych głosek .

3.„Plażowe zagadki” – R. przygotowuje różne przedmioty i przykrywa je materiałem (chustką).Wyjaśnia, na czym będzie polegała zabawa: Wiatr wiejący na plaży przykrył piaskiem różne przedmioty. Zadaniem dzieci jest odgadnięcie za pomocą dotyku, co ukryło się pod piaskiem. Dzieci dotykają rzeczy spod materiału, odgadują, co to za przedmiot. Następnie dzielą jego nazwę na sylaby i głoski, przeliczają je, podają pierwszą, kolejną i ostatnią głoskę, podają słowo, które się rymuje z daną nazwą, układają zdanie z daną nazwą,

4. Praca z KP4.44a – łączenie liczb od najmniejszej do największej, rysowanie rybek według instrukcji, zapisywanie i obliczanie działania.

Praca z KP4.44b – podawanie nazw obrazków, dzielenie nazw na sylaby, pisanie sylab po śladzie, dopisywanie brakujących sylab.

Park wodny” – samodzielna praca z KZ 82–83, opowiadanie o ilustracji, czytanie tekstu wyrazowo-obrazkowego.

Zapamiętaj ten wzór” – R. rysują patykiem na podwórku wzór fali. Dzieci chodzą wzdłuż fali drobnymi kroczkami. Następnie R. ściera falę, a dzieci idą według zapamiętanego wzoru.

5.„Rysunki na piasku” – zabawy grafomotoryczne na piasku . Dzieci wykonują rysunki według własnego pomysłu – palcem, patykiem, drugą stroną kredki.

Dla chętnych do obejrzenia:

Bałtyk https://www.youtube.com/watch?v=oXGd83iZFVk

Polskie rzeki https://www.youtube.com/watch?v=LvIv7lDx3Tk