Kochani Rodzice

Pragnąc wspierać mowę naszych Przedszkolaków zachęcamy, abyście Państwo systematycznie wykonywali wraz z dzieckiem ćwiczenia logopedyczne.
Ważne, aby ćwiczenie wykonane było starannie i bez pośpiechu, jeśli dziecko nie ma już siły, do ćwiczeń można wrócić następnego dnia
Pamiętajcie, aby ćwiczenia wykonywać przed lustrem

 

Data: 30.03- 3.04

 

„Spacer małej świnki” – historyjka usprawniająca pracę artykulatorów

 

Na wiejskim podwórku mieszkała mała świnka – Chrumoczka (naśladujemy odgłos świnki). Była ona bardzo ciekawa wszystkiego, co się wokół niej dzieje (otwieramy szeroko buzię i językiem oblizujemy wargę górną  i dolną, robiąc koło), dlatego też postanowiła sprawdzić, co robią inne zwierzątka i wybrała się na spacer.

Na łące spotkała krowę, która jadła smaczną trawę (naśladujemy ryk krowy i ruszamy ustami, tak jakbyśmy coś przeżuwali). Niedaleko krowy, na polanie, hasał koń Siwek razem ze swoim małym źrebaczkiem (kląskamy, jak konie). Świnka przywitała się ze zwierzątkami i poszła dalej, kiedy doszła do lasu, usłyszała wołanie sowy (naśladujemy sowę u-hu-u-hu). Zdziwiła się, bo przecież sowy w dzień śpią, jednak ta powiedziała jej, że obudził ją dźwięk wozu strażackiego, który jechał w stronę podwórka świnki (na przemian rozciągamy wargi i-o-i-o, można głośno –potem coraz ciszej).

Chrumoczka bardzo się wystraszyła i pobiegła do swojego domu (dyszymy jak w trakcie męczącego biegu, wysuwamy język, otwieramy usta). Kiedy świnka dobiegła na miejsce okazało się, że strażacy gasili pożar kurnika, biedne kurki rozbiegły się po całym podwórku, głośno gdacząc (naśladujemy kurki ko-ko), a gospodarz pędził za nimi, usiłując je wszystkie policzyć (otwieramy buzię i liczymy języczkiem wszystkie zęby u góry i na dole). Na szczęście wszystko dobrze się skończyło, wszystkie kury się znalazły.

Gospodarz podziękował strażakom za pomoc, a jego córka przesłała na pożegnanie buziaki (cmokamy, ściągając mocno wargi). Chrumoczka była taka zmęczona, że położyła się w swojej ulubionej kałuży i zasnęła, głośno chrapiąc (otwieramy usta i chrapiemy).

Kilka ogólnych informacji:                                                                                                                                     – dziecko powinno wdychać powietrze przez nos, a wydychać przez usta- taki tor oddechowy zapewni prawidłowy rozwój i funkcjonowanie aparatu artykulacyjnego                                                                                  – dzieci, które oddychają przez usta, mają je cały czas otwarte powinny zostać zapisane na konsultację laryngologiczną                                                                                                                                                     – warto również obserwować sposób oddychania podczas snu                                                                            – artykulacja powinna odbywać się na wydechu

Ćwiczenia usprawniające funkcję oddechową:

  • Dmuchanie na płomień świeczki, zapałkę tak, by ugasić płomień
  • Dmuchanie na płomień świecy tak, by płomień wyginał się w różne strony, ale nie zgasł
  • Dmuchanie piórek, wacików, lekkich przedmiotów, chrupek
  • Unoszenie słomką lekkich przedmiotów, wacików, chrupek i utrzymywanie w powietrzu przez pewien czas
  • Picie napoi przez słomkę
  • Dmuchanie piłeczki styropianowej
  • Dmuchanie na cienką, dużą chustę, nałożoną na głowę i twarz dziecka ,,duch’’
  • Dmuchanie powietrza przez słomkę do wody
  • Nadmuchiwanie baloników

Ćwiczenia słuchowe:

– Wyróżnianie wyrazów w zdaniu (ile wyrazów, tyle klocków ustawiają dzieci, tyle razy klaszczą, rysują kółka, itp.). – Ile wyrazów słyszysz w zdaniu? np. Mama lubi lody.

Na początku rodzic mówi zdania proste ( 3 wyrazowe), później stosuje zdania bardziej rozbudowane(6-7 wyrazowe)

– Dzielenie sylab w wyrazach. Dzieci wyklaskują i wystukują sylaby w wyrazach.

– Rzucanie piłeczki do dziecka z jednoczesnym wypowiadaniem pierwszej sylaby wyrazu, który ono musi skończyć np. rodzic mówi KO- (rzuca piłeczkę do dziecka), dziecko kończy wyraz np.- TEK;      KOTEK

Zachęcamy również do ćwiczeń znajdujących się pod tym linkiem:

https://l.facebook.com/l.php?u=https%3A%2F%2Fwordwall.net%2Fpl%2Fresource%2F995123%2Fgimnastyka-buzi-i-j%25c4%2599zyka&h=AT3tcrHt9sPEndpVRG2rHLK_8tS0FfESv4AzlBmoHYIkHmVII7bOxl794fSwf-_RjDpo_tT_1sul5KZS1hhJTyZZVbQQCQPzkTE6RJxlY_BRtOKtOQZr9MXJAsScRfyMksw&s=1

Skip to content