Grupa: Pszczółki, Kotki, Sówki

 

16.04.2020

Temat: Jak powstaje chleb.

 

Cele:

-potrafi wymienić różne rodzaje pieczywa,

-prawidłowo układa historyjkę obrazkową,

-zna i potrafi wymienić kilka rodzajów mąk,

 

1.Zabawa muzyczna do piosenki ludowej Zasiali górale. W trakcie zwrotki – wolny ruch ręki – rozrzucanie ziaren raz w prawo, raz w lewo.

W trakcie refrenu – rytmiczne uderzanie w kolana na zmianę z rytmicznym klaskaniem.

https://www.youtube.com/watch?v=WV57FDY8tBs

 

2.Rozpoznawanie różnego rodzaju pieczywa.

Drodzy Rodzice, poopowiadajcie dzieciom o różnych rodzajach pieczywa: razowe, pszenne, żytnie. W obecnym czasie nie da się udać na wycieczkę do piekarni, a nawet do sklepu, aby obejrzeć różnego rodzaju pieczywo. Dlatego przygotowałam tabelkę, w której znajdują się różne pyszności wykonane z mąki. Spróbujcie wraz z dziećmi dopasować odpowiednie nazwy pieczywa do danego obrazka. Wytnijcie obrazki po linii w tabelce. Dopasujcie podpisy do pieczywa. Pewnie niektóre z nich doskonale znacie, a nawet bardzo lubicie. Jeżeli udało wam się dopasować nazwy prawidłowo, to utrudnijmy troszkę zadanie. Teraz rodzic pokazuje tylko obrazek a Wy drogie dzieci spróbujcie samodzielnie nazwać pieczywo. Powodzenia.

Kliknijcie w link :

tabelka


3.Skąd się bierze chleb?
–porozmawiajcie na temat różnych rodzajów mąki, z której pozyskuje się produkty piekarskie. Zadajcie dzieciom kilka pytań:

-Skąd się bierze chleb?

-Czy wszystkie rodzaje pieczywa robi się z mąki pszennej?

-Jakie jeszcze znacie rodzaje mąki? (ziemniaczana, żytnia, razowa, kukurydziana, jaglana, lniana, kokosowa)

Jeśli macie którąś z tych mąk, pozwólcie dzieciom je zobaczyć, dotknąć, a nawet się nimi pobawić. To bardzo ciekawe doznania sensoryczne dla dzieci. Niech spróbują je mieszać, dodać wodę. Może coś z tego da się stworzyć?

 

  1. „Od ziarenka do bochenka”.

Wykonajcie zadanie w kartach pracy.

5-latki -Praca z KP3.38

4-latki- Praca z KP2.26

Jeśli ktoś nie ma kart pracy proszę skorzystać z obrazka poniżej (wyciąć i poukładać w dobrej kolejności).

5.Obejrzyjcie krótki filmik edukacyjny o produkcji chleba:

https://www.youtube.com/watch?v=99wOP1R-9r8

https://www.youtube.com/watch?v=kWq3VMWJ9MA

Przygotowały:

P.Fabiszak, I.Przybył, P.Nowak

Skip to content