Witajcie Kochani!
Dzisiejszy temat:  Jezus zwycięża śmierć. Alleluja!
Za kilka dni Wielkanoc. Tradycyjnie w sobotę świeci się pokarmy na wielkanocny stół. Nie zrobimy tego w tym roku z powodu epidemii. Jednak myślę, że zadbacie wraz z rodzicami, aby na świątecznym stole pojawiły się symbole wielkanocne. One mają religijne znaczenie. Na pewno będzie to baranek( z masła, cukrowy, czekoladowy), który symbolizuje Pana Jezusa jako baranka ofiarnego, złożonego w ofierze za nasze grzechy. Nie zabraknie także jajek , ponieważ jajko to symbol rodzącego się życia( z jajka kluje się pisklaczek). Nieodzownym elementem jest chleb, jako symbol ciała Pana Jezusa i nasz podstawowy pokarm , sól i pieprz- przyprawy, które chronią pokarmy przed zepsuciem. na stole będą królowały także różnego rodzaju szynki, kiełbasy, mięsa. Całość pięknie przyozdobiona gałązkami gryszpanu co oznacza radość i nadzieję.
Po trzech dniach( czyli w niedzielę rano) od ukrzyżowania  3 kobiety,  poszły  do grobu, aby namaścić ciało zmarłego Jezusa. Niestety kiedy tam zaszły zobaczyły odsunięty wielki głaz, a w środku tylko płótna, w które owinięty był Jezus. zaczęły płakać i lamentować. Myślały, że ktoś ukradł ciało. Kiedy wyszły na zewnątrz zobaczyły dwóch aniołów zdziwionych ich płaczem. Aniołowie przekazali im radosną wiadomość, ze Jezus pokonał śmierć i Zmartwychwstał, żyje. One z wielką radością pobiegły do miasta i wszystkim o tym opowiedziały. Wiadomość o zmartwychwstaniu szybko rozeszła się po okolicy.
Dziś dla nas symbolami cudu Zmartwychwstania są : Paschał- duża świeca, na której jest 5 kropelek krwi tak jak 5 ran miał Pan Jezus( ręce, nogi i bok) ,cyfry oznaczające rok(2020). Poprzez swoje zmartwychwstanie Jezus pokazał nam, że my także tak jak On Zmartwychwstaniemy.  W kościele można zobaczyć także figurę Zmartwychwstałego. Jezus ma wyciągniętą do przodu prawą dłoń jakby chciał powiedzieć zwyciężyłem. W drugiej dłoni ma chorągiew zwycięstwa- czerwoną z białym krzyżem.

 

Życzę WAM , WASZYM RODZICOM, RODZEŃSTWU I BLISKIM Radosnych Świąt Wielkanocnych, wielu prezentów od wielkanocnego zajączka, obfitego Śmigusa Dyngusa a przede wszystkim Błogosławieństwa Bożego. Pozdrawiam Was Ż. Mosiek

Pokolorujcie obrazek!

Skip to content