Temat: Czy zwierzęta też śpią w nocy?

Cel zajęć:

-poszerzenie wiadomości na temat zwyczajów zwierząt

-poznanie zwierząt, które nie śpią w nocy

1. Odczytanie opowiadania dzieciom

„Jak Janek Skowronek chciał wygrać konkurs”
    – Co tu zrobić? – zastanawiał się Janek Skowronek.
    Zastanawiał się dlatego, że już jutro miał się odbyć konkurs „Jak oni ćwierkają?”, a Janek nadal nie miał nikogo do pary.
    W zeszłym roku w konkursie mogli brać udział wszyscy i Janek pewnie by wygrał, gdyby nie Jarek Kanarek i ta jego dość nieciekawa piosenka „Tiu, tiu, tiu”. W tym roku w konkursie mogły występować tylko zespoły. Janek chciał zaprosić do wspólnego śpiewania Janusza Słowika, ale Janusz właśnie dziś postanowił wystąpić z zespołem żab „Nenufar”, więc Janek musiał sobie szybko znaleźć kogoś innego.
    – Nie ma mowy, żeby Kanarek wygrał i w tym roku – mamrotał do siebie Janek. – Co robić?
    Z tego wszystkiego nie poszedł spać jak zwykle o siódmej wieczorem, tylko zasiedział się do późna. Wtedy coś zahukało mu nad głową.
    – A kto to? – spytał przestraszony Janek.
    – Sylwia Sowa – powiedziała sowa, która jak zwykle zbudziła się o ósmej wieczorem i wyszła ze swojej dziupli. – A ty jesteś ten sławny skowronek?
    – Owszem – przyznał Janek, któremu bardzo pochlebiło to, że nawet nocne ptaki o nim słyszały.
    – Podziwiam cię od dawna! – ucieszyła się Sylwia. – Mam twoje wszystkie płyty!
    I tak sobie przyjemnie rozmawiali, aż w końcu Janek doszedł do wniosku, że właściwie mógłby wystąpić na konkursie z Sylwią. Co prawda nie miała zbyt pięknego głosu, ale to jej „hu, hu” dobrze pasowało do jego piosenki. Sylwia bardzo się ucieszyła z propozycji i nawet zdążyli przećwiczyć piosenkę, ale potem wybiła dziewiąta i Janek zrobił się okropnie śpiący.
    – No, to ja już lecę – powiedział. – Do zobaczenia. Konkurs zaczyna się o dwunastej w południe w Ptasim Domku Kultury!
    I poleciał. Nie zauważył, że Sylwia Sowa się zaniepokoiła i coś do niego woła…
    O dwunastej Janek czekał przed Ptasim Domkiem Kultury, ale Sylwii nigdzie nie było. Mijały minuty, potem godziny, potem konkurs się skończył, a Janek ciągle był sam.
    – No, niech ja spotkam tę sowę – mamrotał do siebie, strasznie zły. – Nie wiedziałem, że to taki ptaszek!
    Czekał tak do siódmej wieczorem, a potem zachciało mu się spać, więc wrócił do siebie. I nigdy się nie dowiedział, dlaczego Sylwia nie przyleciała na spotkanie… A wy jak myślicie?

Pytania dla dzieci do utworu:
    − Jakie zwierzęta są bohaterami opowiadania?
    − O jakiej porze dnia spotkali się skowronek i sowa?
    − Co Janek Skowronek zaproponował sowie Sylwii?
    − Kiedy miał się odbyć konkurs?
    − Jak myślicie, dlaczego sowa nie przyleciała na spotkanie?
  2. Oglądanie zdjęcia sowy i skowronka- bohaterów opowiadania „Jak Janek skowronek chciał wygrać konkurs”
  3. Ilustracje sowy i skowronka znajdziecie pod linkiem poniżej – możecie odsłuchać, jakie odgłosy wydają :

4. Rozmowa  z rodzicami, jakie zwierzęta nie śpią nocą.
    Motylki-Wykonanie karty pracy Karty Pracy 59

Żabki- Obklej sowę brązowym papierem Kolorowanka Sowa na gałęzi do druku
    5. Zabawa ruchowa „Dzień i noc”- Dziecko to zwierzątko dzienne – skowronek, rodzic to zwierzątko nocne – sowa. Na hasło dzień dziecko – zwierzątko dzienne biega i naśladuje ruchy odgrywanego przez siebie zwierzątka. W tym czasie rodzic – zwierzątko nocne kuca, naśladując zasypianie. Na hasło noc zaczyna biegać rodzic – zwierzątko nocne, a dziecko udaje, że śpi. Zmiana ról zabawę powtarzamy kila razy. Możemy naśladować inne zwierzątka dzienne – krowa, gołąb, kura, zwierzątka nocne – nietoperz, jeż, dzik, kuna itp.

6. Jako akcent muzyczny przygotowałam dzisiaj dla Was piosenkę „A ram sam sam”.
    Miłej zabawy

Romana Mróz , Żaneta Bąkowska