Temat: Czyścimy kolory

Cele ogólne:

– rozbudzanie ciekawości poznawczej

– kształtowanie kreatywnej postawy

– doskonalenie sprawności fizycznej

  1. Zabawa naśladowcza „Wiosenne słonko” Dziecko wraz z rodzicem siadają naprzeciwko siebie. Rodzic prezentuje minę, a dziecko odwzorowuje i nazywa (np. zadowolenie, złość, smutek, zdziwienie)
  2. Zabawa ruchowa rzutna „Piłka do kosza”. Dzieci formułują z starych gazet kulki. Rodzic wyznacza linie i ustawia około 1,5m od niej koszyk, pudełko bądź inny dostępny pojemnik. Dziecko staje przy linii i celuje do pojemnika.
  3. Zabawa oddechowa „Dmuchamy rękawiczki”. Dziecko otrzymuje papierowy kubek, w którym na dnie lub z boku robi długopisem dziurkę. Następnie nakłada na kubek gumową rękawiczkę i naciąga gumkę recepturkę w taki sposób, aby rękawiczka trzymała sie na kubku. Kolejny krok to włożenie palców rękawiczki w środek kubka. Dzieci wkładają rurkę do picia w dziurkę na dnie lub z boku. Na koniec biorą głęboki wdech i wdmuchują powietrze przez rurkę do wnętrza rękawiczki.

  1. Zabawa badawcza „Czyścimy kolory” eksperyment wykonujemy pod stałą kontrolą Rodzica. Będziemy potrzebować dwa słoiki, strzykawkę, barwnik spożywczy dwa kolory lub farbkę wybielacz i wodę. Wodę wlewamy do słoików po 3/5 wysokości i dodajemy barwniki lub farbkę aby woda zmieniła kolor, następnie rodzic napełnia strzykawkę wybielaczem i dodajemy go do słoików. Dzieci obserwują do jakiej reakcji dochodzi. Efekt: kolory jasne odbarwiają się szybciej niż ciemne, w pewnym momencie kolory stają się przezroczyste. Wspólne omówienie eksperymentu i sprzątanie.
  2. Wykonanie ćwiczenia w KP3 ćw. 2, s. 57. Dzieci uzupełniają rysunki, dorysowują elementy w liczbie zgodnej z podaną liczbą kropek.

 

 

Opracowały: P. Nowak, O. Rabinek

 

Skip to content