Temat: N jak noc

Data: 12.04.2021

Cele:

– zna wielką literę drukowaną N

– podaje wyrazy ze wskazana głoską w nagłosie, śródgłosie i wygłosie

– uczestniczy w zabawach słownych

1. Zabawa z obrazkami. Rodzic pokazuje różne przedmioty, dziecko wskazuje te, których nazwy rozpoczynają się głoską n np. noga, nos, nożyce, obraz, stolik, kalendarz, narty, nutella, lampa, nóż, nosorożec, samochód, łyżwy
obrazki n jak noc-skonwertowany

1. „Sylabizuj ze mną” – dzielenie na sylaby wyrazów rozpoczynających się głoską n np. NOGA NO – GA, liczenie sylab w wyrazie
  2. Zabawa rozwijająca kreatywne myślenie” Wymyśl to sam”.

Rodzic podaje przykłady słów, w których literę n można usłyszeć na początku, na końcu lub w środku. Następnie dziecko podaje słowa i mówi, w którym miejscu znajduje się wskazana głoska/ litera.

1. Wesoły przerywnik

1. Ćwiczenia koordynacji „Po śladzie”. Układanie litery N ze wstążki lub sznurka; spacer po literze stopa za stopą.

1. Na piasku pisane.

Pokażcie dziecku literkę N i poproście, aby spróbowało ją napisać na piasku. To nie tylko kolejny pomysł na naukę literek, ale również świetne zadanie stymulujące motorykę i ćwiczenie dla paluszków.

1. Zabawa słowna. Rodzic podaje pierwsza sylabę słowa, a zadaniem dziecka jest dokończenie wyrazu, np.: no-ga, na- klej-ka, nu- rek.

7., Ni, ne, na, no, nu” – wymowa sylab z kroczeniem po pokoju (wyraźnym tupaniem):

ni, ne – 2 kroki
ni, ne, na – 3 kroki
ni, ne, na, no – 4 kroki
ni, ne, na, no, nu – 5 kroków.

8.” Paluszkowa litera”. Dziecko siada przy stoliku. Macza jeden palec w farbie i odbija go na kartce, tworząc kształt litery N

Wykonanie ćwiczenia w kartach pracy.

Dzieci 4-5 letnie

KP3(ćw.1, s.64) – kolorowanie lub wyklejanie szablonu litery N, np. kawałkami bibuły, rysowanie litery palcem na kartce i powietrzu.

Utrwalenie – KP3 (ćw. 2, s. 65)

Dzieci 3 letnie –pomaluj farbami poniższy obrazek nuty

Dla chętnych – 12 Światowy Dzień Czekolady

PWN_Jak powstaje czekolada_plansza z Hopsem

Przepis na czekoladę, która możesz wykonać w domu:

1 szklanka mleka

1 kostka margaryny

1,5 szklanki cukru

4 łyżki kakao

1 paczka mleka w proszku

Rozpuścić w garnku, zagotować. Po wystudzeniu dodać mleko w proszku, wymieszać, przełożyć do pojemnika i schłodzić. Moza dodać pokruszone herbatniki lub orzechy i inne bakalie.

Opracowały: P.Nowak, O. Rabinek