Logopedia 15-16.11.2021

 

 

1.„Jesienny spacer po parku”- Patrycja Siewiera-Kozłowska – ćwiczenia z zakresu profilaktyki logopedycznej.

 

Pewnego jesiennego dnia dzieci wybrały się na spacer do parku. Okrągłe słoneczko (dzieci nadymają policzki) świeciło wysoko na niebie (dzieci pokazują, jak wysoko świeci słonko- usta są szeroko otwarte, język długi, wąski, unosi się jak najwyżej, bez opierania o górne zęby lub wargę).

Na ścieżce leżało wiele kolorowych liści, które szeleściły pod nogami: szu, szu, szu (dzieci powtarzają ) lub wesoło wirowały na wietrze fiu, fiu (dzieci powtarzają).

Dzieci rozglądały się uważnie po parku…

 

Wtem na ścieżkę sfrunęło wesołe stadko frrr, frrr, frrr , ćwir, ćwier ! – zawołały ptaszki. To wesołe wróbelki szukają na ścieżce czegoś smacznego. Ich małe dzióbki (bardzo wąskie i daleko wysunięte wargi) dzielnie stukają w ścieżkę stuk, stuk (dzieci powtarzają).

Na najwyższych gałązkach drzew skacze ruda wiewiórka (usta szeroko otwarte, język -uniesiony do górnych zębów- przeskakuje z ząbka na ząbek). Jej rudy ogonek wesoło macha w różne strony (usta szeroko otwarte , język dotyka raz lewego, raz prawego kącika warg).

Nagle.. Co to? Pac, pac (dzieci powtarzają)- coś zielonego i kolczastego spadło z drzewa prosto na ścieżkę. Pęka zielona łupina łup, łup (dzieci powtarzają) i wyskakuje z niej brązowy kasztanek- jeden, drugi, i następny! A zaraz za kasztankami, z sąsiednich dębów- bęc, bęc (dzieci powtarzają )- na ziemię sypią się żołędzie! Dzieci lubią zbierać te skarby!

Drzewa szumią na wietrze (dzieci unoszą ręce, jednocześnie wypowiadając sz, sz, sz, sz, sz). Pięknie jest jesienią w parku!

 

2.Ćwiczenia oddechowe : chmurka i kropelki.

Jesienna pora trwa. Wytnijcie kropelki i za pomocą słomki poukładajcie je pod chmurką, jakby padał deszcz.

chmurka i kropelki

3.Gra planszowa z ćwiczeniami logopedycznymi.

gra planszowa żyrafa

 

Przygotowała:

Paulina Fabiszak

Skip to content