Temat: Czekamy na święta

Cele ogólne:

– tworzenie logicznej wypowiedzi

– rozwijanie sprawności fizycznej

– tworzenie ciepłej, świątecznej atmosfery

– przelicza w dostępnym dla siebie zakresie

– wyszukuje takie same elementy

Przebieg zajęć:

  1. Wprowadzenie do tematyki zajęć- rozwiąż zagadkę

 

Nad stajenką w Betlejem lśniła śnieżnobiała.

Drogę do Dzieciątka mędrcom wskazywała.

W Wigilię jej co roku wypatrują dzieci.

Do świątecznej kolacji siadają, gdy zaświeci.

 

Odp.  pierwsza gwiazdka

 

  1. Wykonaj zadanie- narysuj po śladzie

 

  1. „Gdzie jest pierwsza gwiazdka?” uważne słuchanie opowiadania G. Kasdepke

 

Przed świętami Bożego Narodzenia wszędzie jest trochę zamieszania, nawet w niebie. − Gotowi?! – krzyczy święty Piotr, ganiając nerwowo tam i z powrotem. – Możemy wreszcie za

 

czynać? − Chwileczkę… – stęknął jeden z aniołów. − Jak to: „chwileczkę”? – zirytował się święty Piotr. – Jest Wigilia, zaraz zrobi się ciemno, ludzie usiądą do stołu, a ty mi mówisz „chwileczkę”?! Anioł spojrzał na świętego Piotra z wyrzutem. – Patrzcie go, jaki mądrala! Krzyczeć to każdy potrafi, ale zapytać, co się stało, zaproponować pomoc, pocieszyć, to już… − A co się stało? – zapytał święty Piotr. – Mam ci jakoś pomóc? − Chmura się zacięła! – jęknął anioł, ze wszystkich sił potrząsając białym obłokiem. – Nie mogę z niej wytrząsnąć śniegu! Po prostu… nie pada! Święty Piotr przewrócił oczami! − Z tymi aniołami czasami trudno wytrzymać! − Przecież to nie jest chmura śniegowa – wycedził – tylko zwykły letni obłoczek! Gdyby udało ci się wytrząsnąć z niego choć jeden płatek śniegu, to byłby cud! − Cuda się zdarzają… – przypomniał anioł, zaraz jednak tego pożałował. − Proszę natychmiast odnieść obłok do magazynu! – ryknął święty Piotr. – I przynieść tu chmurę śniegową! Raz, dwa! Boże Narodzenie za pasem, a na dole jeszcze nie ma śniegu! Skandal! Winowajca wolał nie dyskutować ze świętym Piotrem; dobry z niego święty, ale trochę raptus, szczególnie przed Gwiazdką. Zwinął obłok i poleciał do magazynu. Tymczasem do świętego Piotra podszedł inny anioł. Miał bardzo niewyraźną minę. − Co się stało? − Noo… – Anioł uśmiechnął się niepewnie. − Co „no”? – Święty Piotr spojrzał na niego podejrzliwie. – Święty Mikołaj już jedzie?

Anioł skinął głową. − Noc gotowa? − Gotowa. − Pierwsza gwiazdka na miejscu? Anioł chrząknął niepewnie. − Słucham? Gdzie jest pierwsza gwiazdka?! − No właśnie… − Co „no właśnie”?! − No właśnie nie wiem… – bąknął anioł. – Jeszcze wczoraj świeciła sobie tam, z boku, a teraz… Święty Piotr poczuł, że zaraz nie wytrzyma i oskubie komuś skrzydła. − Gdzie jest pierwsza gwiazdka?! – ryknął, i to tak, że całe niebo się zatrzęsło. − Tutaj! – odpowiedział mu gdzieś z dołu cichy głosik. − Gdzie tutaj?! − Nad lasem! Święty Piotr i aniołowie wychylili się zza chmur. − Co ty tam robisz?

 

 – zapytał święty Piotr. – I dlaczego pojawiłaś się tak szybko? − No jak to? – usłyszeli w odpowiedzi. – Przecież ja zawsze jestem pierwsza… Święty Piotr otarł pot z czoła. No i gadaj tu z nimi wszystkimi! Nikt go nie słucha! Wszyscy robią to, co im się żywnie podoba! Zaraz jednak poweselał… − Hej! – krzyknął. – Pierwsza gwiazdka na niebie! Wiecie, co to znaczy?! − Że zaczęły się święta! – wrzasnęły anioły. − A zatem… wesołych świąt! – Święty Piotr uśmiechnął się szeroko. − Wesołych świąt! – zaśmiały się anioły. A pierwsza gwiazdka tylko mrugała do nich wesoło…

 

Rozmowa na podstawie opowiadania, rodzic zadaje pytania: Co takiego wydarzyło się w niebie? Dlaczego tak ważne było znalezienie gwiazdki? Jak zakończyła się ta historia?

 

  1. „Gwiazdki” zabawa ruchowa. Dziecko dzieli jedną kartkę z gazety na 6 elementów i rozsypuje na środku pokoju (ustalmy, że są to gwiazdki) włączamy dowolną muzykę, najlepiej świąteczną. Dzieci poruszają się w rytm muzyki, gdy muzyka ucichnie rodzic podaje dowolną liczbę od 1 do 6 zadaniem dziecka jest pozbierać określoną liczbę gwiazdek z podłogi. Zabawę powtarzamy kilkakrotnie.

 

  1. Pokoloruj zgodnie z instrukcją, takie same gwiazdki pokoloruj na żółto, takie same chmury pokoloruj na niebiesko

 

  1. „Błyszczące gwiazdki” wykorzystaj gwiazdki z zadania nr 2, wytnij gwiazdki i ozdób je w dowolny sposób, materiałem dostępnym w domu np. flamastry, kredki, cekiny, brokaty, plastelina, piórka, tasiemki lub co jeszcze ciekawego znajdziesz w domu. Możesz je wykorzystać jako dekoracje na choinkę.

 

Miłej zabawy!

Oliwia Rabinek

Skip to content