Temat: Opowieści przy wigilijnym stole

Cele ogólne:

– uważnie słucha czytanego tekstu

– poszerzenie wiedzy na temat świątecznych tradycji i zwyczajów

– tworzy krótką wypowiedź poprawną pod względem logicznym i gramatycznym na podany temat

– wyszukuje takie same elementy

– określa położenie przedmiotów w przestrzeni

Przebieg zajęć:

1. Wprowadzenie do tematyki zajęć poprzez wysłuchanie wiersza T. Szymy „Przed wigilią”

Basiu, podaj jeszcze jeden talerz. Już nakryłam dla całej rodziny. Wiem, córeczko, dziękuję ci, ale gdyby przyszedł dziś ktoś w odwiedziny…? Może jakiś zbłąkany podróżny zechce u nas się ogrzać w pół drogi? Może ktoś, kto na pociąg się spóźnił, spiesząc do swych bliskich i drogich. Może sąsiad przyjdzie do nas na wieczór? Niech zapomni o troskach i lękach… By nikt dzisiaj samotnym się nie czuł, w każdym domu wolne krzesło czeka!

Rozmowa na podstawie wiersza, pytania: O co poprosiła mama Basię?; Dlaczego mama chciała, by na stole był jeszcze jeden talerz?. Wyjaśniamy dzieciom zwyczaj stawiania dodatkowego nakrycia na stole.

1. Wysłuchaj bajki: https://www.youtube.com/watch?v=WWFfs95mw2o. Rozmowa na temat jakie jeszcze znacie tradycje świąteczne, jak u nas w domu przygotowujemy się do świąt, spróbuj wymienić jakieś wigilijne potrawy. Dzieci podają swoje propozycje.

1. „Wyciągamy obrus” zabawa ruchowa z apaszką lub dowolnym kawałkiem materiału dostępnym w domu. Zadanie wykonujemy w parze, stając naprzeciwko siebie. Każdy trzyma apaszkę: dziecko za dwa rogi i rodzic za dwa rogi, wykonujemy następujące czynności: Naciągamy obrus – czternaście wolnych ruchów naprzemiennych rękami od siebie i do siebie. Rozkładamy go – kładziemy apaszkę na podłodze. Prasujemy obrus prawą ręką – prawa ręka: cztery ruchy poziome po apaszce, cztery pionowe i cztery koła. Przekładamy żelazko – dłonie zbliżone. Prasujemy obrus lewą ręką – lewa ręka: cztery ruchy poziome po apaszce, cztery pionowe i cztery koła. Zbieramy obrus – wachlarzyki palcami, dłonie zbliżają się do siebie. Powtarzamy całość. W drugiej części, szybkiej: trzepiemy obrusy – szybkie, nieregularne ruchy apaszkami z góry na dół. Na koniec: nakrywamy stół obrusem – położenie apaszki na podłodze.

1. Zagraj w grę świąteczne memory- wydrukuj, wytnij obrazki, obracamy obrazki i próbujemy znaleźć pary

1. Zaśpiewaj piosenkę świąteczną, którą uczyliśmy się w przedszkolu „A Mikołaj pędzi, a Mikołaj gna”

1. Stół dla lalek i misiów- zabawa tematyczna. Przygotuj stół wigilijny dla lalek i misiów, zaproś do zabawy rodzeństwo. Ustalcie ile będzie lalek i misiów oraz ile trzeba przygotować nakryć- pamiętaj o jednym miejscu wolnym.

Miłej zabawy!

Oliwia Rabinek