25.11.2021r.

Temat: Pokój moich marzeń

Cele szczegółowe:

  • potrafi podać nazwę przedmiotu na podstawie wydawanego dźwięku
  • potrafi grać na instrumentach naśladując tempo i dynamikę słuchanego utworu
  • rozpoznaje i zna literę u
  • umie wskazać litery u, U w wyrazach
  • pisze po śladzie literę u, U w liniaturze
  • uważnie słucha opowiadania
  • potrafi narysować misia wykorzystując dowolną technikę

Przebieg zajęć:

  1. „Gdzie mieszka muzyka?” – zagadki słuchowe.

Rodzic gromadzi przedmioty codziennego użytku (klucze, garnek, pokrywkę, szklankę, łyżkę drewnianą, łyżkę metalową). Dziecko wydobywa dźwięk różnym sposobem: przez uderzenie, pocieranie, stukanie. Następnie rodzic i dziecko odwracają się do siebie tyłem. Rodzic gra na dowolnym instrumencie (klucze, garnek, pokrywkę, szklankę, łyżkę drewnianą, łyżkę metalową). Zadaniem dziecka jest wskazanie, który przedmiot został użyty do gry.

 

  1. „Pizzicato polka” – tworzenie akompaniamentu do utworu muzyki poważnej. Najpierw dziecko wraz z rodzicem słucha utworu „Pizzicato polka” Johanna Straussa, następnie siedząc i słuchając utworu rytmicznie uderza w instrumenty.

Link do utworu „Pizzicato polka”:

               https://www.youtube.com/watch?v=xsOwumN3utE

  1. Karta pracy z książki „Planeta dzieci – czytanie i pisanie” – strona 23 i 24 – utrwalenie poznanej litery u, U, rozwijanie sprawności grafomotorycznej, ćwiczenie spostrzegawczości i pamięci wzrokowej.

 

DLA   CHĘTNYCH

Kochane Dzieci, dziś jest 25 listopada czyli Dzień Pluszowego Misia.

To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny.

Posłuchajcie historii powstania pluszowego misia:

      „W 1902 roku, prezydent Stanów Zjednoczonych Teodor Roosevelt, wybrał się na polowanie. Po kilku godzinach bezskutecznych łowów jeden z towarzyszy prezydenta postrzelił małego niedźwiadka i zaprowadził go do Roosevelta. Prezydent, ujrzawszy przerażone zwierzątko, kazał je natychmiast uwolnić. Sprawę opisał dziennik „Washington Post” i powstała karykatura prezydenta, który broni misia.

Popularność misia z rysunków postanowił wykorzystać właściciel sklepu z zabawkami na nowojorskim Brooklynie Morris Mitchom. Na cześć prezydenta, pluszaka nazwał Teddy Bear. Zgodę na wykorzystanie imienia, wydał sam prezydent USA, podsumowując to krótkim zdaniem: Nie sądzę, żeby moje imię było wiele warte w tym niedźwiedzim interesie.

Słodki niedźwiadek stał się nieodłącznym towarzyszem zabaw, przytulanką, powiernikiem tajemnic i najlepszym przyjacielem. Ta sympatyczna postać stała się bohaterem wielu opowieści, bajek i filmów”.  

Posłuchajcie i pobawcie się przy piosence o misiu:

https://www.youtube.com/watch?v=oGJg1RSOof4

A czy Wy, drogie dzieci macie swojego ulubionego pluszowego misia? Czy siedzi sobie na półeczce w waszym pokoju? Jeśli tak, to wykonajcie pracę plastyczną pt. „Mój miś” – technika wykonania pracy dowolna. Zdjęcia swoich misiów rodzice mogą przesyłać na grupę „Pszczółki” pod utworzonym postem.

 

Przygotowała:

Agnieszka Kokowska

 

 

 

Skip to content