Propozycje zabaw z dobrej praktyki

„MATEMATYCZNY ŚWIAT PRZYRODY”

2017/2018  

Paulina Fabiszak i Karolina Busz

 

1.Zapoznanie z figurą KOŁO. Origami z kółek. Wspomnienia z wakacji- rybki i świat podwodny. Zapoznanie dzieci z kilkoma nazw podwodnych stworzeń: ośmiornica, konik morski, śledź, delfin itp.

2.Węgiel- zapoznanie dzieci z trzema rodzajami węgla : torfu, węgla kamiennego i węgla drzewnego. Ważenie każdego z nich, porównywanie wagi, wyglądu, koloru. Rozmowa z dziećmi na temat roli węgla w życiu człowieka oraz zastosowania np. jaki filtr. Eksperymenty z węglem: Z naszego eksperymentu wywnioskowaliśmy, że nie rozpuszcza się on w wodzie oraz w niej tonie.

 

3.Oglądanie albumów, atlasów przyrodniczych, map co pozwoliło dzieciom nauczyć się poruszać po stronach książek, utrwalić cyfry i liczby.

4.Zabawy kasztanami oraz innymi skarbami jesieni:

-ćwiczenia stóp poprzez zbierania gołą stopą rozrzuconych po podłodze kasztanów i zaniesienie je w stópce do pojemnika na środku dywanu.

-zabawy liśćmi, oglądanie ich, porównywanie kolorów, wielkości, cech charakterystycznych, dlaczego zmieniają swój kolor, dlaczego spadają                                                                                                                         

-układanie obrazów z darów jesieni, kształtów, cyfr i liter, rytmów , swoich imion   

5.Wyklejanie cyfr soczewicą lub innym zbożem, kaszą, grochem, fasolą itp.:

6.Zbiórka karmy dla bezdomnych zwierząt przekazana dla Towarzystwa Opieki nad Bezdomnymi Zwierzętami grupa Wągrowiec. Dzieci nauczyły się co należy robić, aby pomóc zwierzętom, jak należy postępować ze swoimi pupilami. Poza tym ważyliśmy ile zebraliśmy karmy dla zwierząt.  

7.Z czego robi się papier? Dzieci poznały właściwości papieru, bawiły się papierem, dowiedziały się jak powstaje papier i z czego się go produkuje.    

8.Przeprowadziłam zajęcia z nauczycielem biologii ze Szkoły Podstawowej w Damasławku temat: „Ciekawostki o drzewach”. Pani Sylwia opowiedziała dzieciom dlaczego drzewa gubią liście, dlaczego liście zmieniają kolor, a przede wszystkim pokazała i powiedziała jak obliczyć wiek drzewa.  

9.Zorganizowałyśmy konkurs- wystawę „Przedszkolne Muzeum Jesieni”, gdzie dzieci miały okazję wspólnie z rodzicami zgromadzić skarby jesieni i stworzyć z nich dekorację- eksponat do wystawy. Dzieci nauczyły się nazw roślin, krzewów, skarbów jesieni, technik plastycznych. Nauczyły się zasad konkursów : nagradzanie miejsc po kolei.             

10.Budowanie makiet wsi i miasta z kartonów- dzieci zapoznają się z bryłami, przeliczają domy, obszar wsi i miasta, porównują liczebność ludzi na wsi i w mieście, szukają różnic między dwoma miejscami.

 

11.Poznanie siły tornada, jak powstaje, z jaką siłą uderza, co niszczy na swojej drodze. Do tego wykorzystaliśmy na nasze makiety: dzieci zamieniły się w silne tornada, które niszczyły na swojej drodze wsie i miasta.

 

12.Korale Pani Jesieni- nawlekanie jarzębiny na sznurek lub drucik. Przeliczanie nawleczonych korali, porównywanie długości korali względem korali kolegów i koleżanek.

 

13.Warzywa i owoce- nazywanie warzyw, porównywanie ich wielkości , koloru, dzielenie na zbiory- małe/duże, czerwone/zielone/żółte, ważenie i porówywanie ich wagi, układanie rytmów z warzyw i owoców.

 

14.Tworzenie kalendarza pogody- praca plastyczna, utrwalenie kolejności dni tygodnia, pór roku, miesięcy. Przeliczanie dni tygodnia, miesięcy i pór roku. Porównywanie pogody w cztrech porach roku. Mierzenie temaperatury: za pomocą czego i jak odczytać temperaturę.

 

15.Tworzenie historyjek obrazkowych swoich lub układanie gotowych na temat etapu rozwoju kasztana, dębu, fasoli. Dzieci ukłądają w dobrej kolejności obrazki.

 

16.Obserwowanie kształtu kluczy ptaków odlatujących do ciepłych krajów. Próby ich odtwarzania na kartkach, tablicy magnetycznej.

 

17.Matematyczne grzyby – dzieci ćwiczą dodawanie na kropkach muchomora. Sylwety grzybów pomagają w ćwiczeniach a dodawanie w zakresie 10.

 

Dobra praktyka -Matematyczny świat przyrody
Skip to content